Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym

Wakacje z biblioteką

Utworzono dnia 28.07.2023

Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym

„Wakacyjne hece w bibliotece”

Gdzie indziej, jak nie w bibliotece, można się dobrze bawić podczas wakacji. W dniach: 17.07 – 21.07 Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym wraz z filią w Młodojewie zorganizowała zajęcia wakacyjne dla najmłodszych z terenu gminy Słupca. Wśród atrakcji, które urozmaiciły dzieciom wolny czas  znalazły się: warsztaty literackie, Ebru, kulinarne, przyrodnicze, warsztaty LEGO WEDNESDAY, a także pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas warsztatów literackich, które  prowadził Pan Dawid Trzuskolas, autor książki dla dzieci pt. „Kulawa Książeczka” oraz Pani Joanna Perlińska, autorka książki „#RudaRządzi!” uczestnicy dowiedzieli  się jakie cechy posiada bajka, kto może być jej bohaterem oraz w jaki sposób stworzyć ciekawą opowieść. Dzieci zapoznały się, także z procesem powstania książki oraz jakie są etapy, by ją wydać. W drugiej części zajęć maluchy już same tworzyły swoje bajeczki oraz ilustarcje, które przybliżyły nam postacie, miejsca i wydarzenia. Dzieci wykazały się niezwykłym talentem literackim oraz plastycznym.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty Ebru, prowadzone przez bibliotekarkę Magdalenę Kusiołek, na których  uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w wyjątkowej tureckiej sztuce malarstwa. Dzieci stworzyły niepowtarzalne kolorowe wzory na powierzchni wody, które finalnie przełożyły na papier. Najmłodsi wykazali się niezwykłą kreatywnością, a radości i zachwytom nie było końca.

Dzięki firmie Brick 4 Kidz z Konina, dzieci miały przyjemność uczestniczyć w unikalnych warsztatach z Lego, których tematem przewodnim było „Spotkanie z Wednesday” Na zajęciach dzieci budowały z klocków Lego Wednesday oraz  chodzące pająki. Następnie wykonały pajęczynowe witraże, ale największą radość sprawiły czarne slime, które za sprawą tajemniczych składników zamieniały się w balony.

Podczas warsztatów przyrodniczych prowadzonych przez Pana Patryka Janickiego z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie dzieci poznały budowę motyla, fazy jego rozwoju, zwyczaje życiowe owadów, a także ciekawostki o różnych gatunkach motyli. Najlepszą frajdę, jednak  sprawiło dzieciom łapanie motyli. Wiele emocji zapewnił Paź królowej ale także bielinki, rusałki, polowce i modraszki.

Dzieci miały, także okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, podczas których wykonały czekoladowe lizaki cake pops. Bibliotekarka Magdalena Kusiołek zdradziła dzieciom skład tego wyjątkowego ciasta, w jaki sposób je wykonać oraz czym można ozdobić. Samodzielne tworzenie smakołyków sprawiło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji.

Podczas zajęć wakacyjnych odbyła się pogadanka na temat bezpiecznych wakacji oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W bibliotece w Cieninie Zabornym spotkanie poprowadził druh Andrzej Wojtkowiak z OSP w Cieninie Zabornym, a w filii w Młodojewie druhowie: Marcin Siuda oraz Artur Kukulski z OSP w Młodojewie. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Słupca (niżej podpisana) serdecznie dziękuje prezesowi OSP w Wilcznej Panu Marcinowi Cybulowi za udostępnienie namiotu, ław oraz stołów dzięki którym większość zajęć mogła odbyć się na świeżym powietrzu, a także Panu Michałowi Pałuckiemu za rozstawienie. Dziękuję również druhom (wyżej wymienionym)  z OSP w Młodojewie oraz z OSP w Cieninie Zabornym za przeprowadzenie zajęć, oraz Pani Renacie Rucińskiej-Suskiej za udostępnienie ogrodu na potrzeby warsztatów przyrodniczych, podziękowania kieruję również  do wszystkich uczestników zajęć za liczny udział i wspólną zabawę, a rodzicom uczestników za zaufanie.

Monika Paszek, Magdalena Kusiołek

Biblioteka Cienin Zaborny i filia w Młodojewie

Utworzono dnia 28.07.2023, 07:11

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2021  Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym otrzymała dotację w wysokości 4.415 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym została wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki