1863 - 2023
160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków. Idee powstania styczniowego wniosły bardzo wiele w kształtowanie się narodowej tożsamości Polaków i chęci dążenia do suwerenności, które dla wielu wówczas żyjących powstańców z 1863 roku przyszła wraz odzyskaniem niepodległości w roku 1918. Wybitne postaci i wydarzenia powstańcze są także bardzo istotnym elementem sztafety pamięci.
Z okazji tego wydarzenia dnia 19 stycznia 2023 r. Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Cieninie Kościelnym. Uczniowie wysłuchali prezentacji o powstaniu styczniowym, z której dowiedzieli się o przyczynach wybuchu, przebiegu, a także skutkach powstania. Po zakończonej prezentacji wywiązała się ciekawa dyskusja, uczniowie dowiedzieli się także o tym, że powstańcy z oddziału Antoniego Garczyńskiego polegli w bitwie z Rosjanami pod Mieczownicą 02.03.1863 r. i pochowani zostali najprawdopodobniej w tamtejszej mogile zbiorowej. Następnie uczestnicy spotkania rozwiązywali quiz historyczny. Na koniec uczniowie przygotowali gazetkę szkolną upamiętniającą 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Tego samego dnia uczennice ze Szkoły Podstawowej im. K. Janickiego odwiedziły siedzibę biblioteki, by wspólnie upamiętnić tę polską irredentę. Uczennice wyszukały informacji na temat powstania styczniowego, a następnie wykonały gazetkę która znajduje się w książnicy.
Powstanie styczniowe mimo, iż zakończyło się klęską, stało się moralnym fundamentem walki o niepodległość ojczyzny w czasie I wojny światowej, a w wolnej Polsce pamięć nim stała się ważnym elementem w budowaniu tożsamości narodowej. Powinniśmy wracać do przeszłości, by odkrywać naszą tożsamość, a tym samym wiedzieć, jakie są nasze korzenie, by kształtować swoją przyszłość. Przyszłość wspólnoty wynika więc z jej historii.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Słupca w Cieninie Zabornym Monika Paszek oraz bibliotekarka Magdalena Kusiołek serdecznie dziękują Pani Emilii Kalisty za współpracę oraz możliwość przeprowadzenia zajęć.