Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 11.09.2023
Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym
 

Narodowe Czytanie w gminie Słupca

 

9 września 2023 roku w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Biblioteka Publiczna Gminy Słupca, również przyłączyła się do akcji. Spotkanie odbyło się w Sali OSP w Cieninie Zabornym.

Jak napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda - „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. […] To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.”

Osnową powieści jest wątek miłosny. Wokół niego rysuje się cała warstwa ideowa: etos pracy, szacunek do tradycji i wartości patriotyczne. Z uwagi na wielość wątków, postawiliśmy na miłość z historią w tle, zapraszając uczestników wydarzenia do wysłuchania fragmentu Legendy o Janie i Cecylii. W roli lektorów czytających tegoroczną lekturę wystąpili: Wójt Gminy Słupca - Grażyna Kazuś, Radny Powiatu Słupeckiego – Bogdan Kukulski, Przewodniczący Rady Gminy Słupca - Jerzy Kopczyński, Radny Gminy Słupca - Artur Kuchowicz Sekretarz Gminy Słupca - Karolina Walczak oraz gość specjalny, znany aktor filmowy i teatralny - Marian Dziędziel.

Po Narodowym Czytaniu odbyło się spotkanie z artystą przeprowadzone przez Dariusza Rekosza. Marian Dziędziel podzielił się historią swojej drogi do aktorstwa, opowiedział wiele anegdot ze swojego życia prywatnego i zawodowego, które rozbawiły publiczność. Na koniec można było zdobyć autograf i zrobić sobie wspólne zdjęcie. Każdy uczestnik spotkania, który posiadał własny egzemplarz powieści „Nad Niemnem” mógł otrzymać pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Słupca - Monika Paszek serdecznie dziękuje lektorom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za wsparcie i obecność w tym tak ważnym dla nas dniu.

Już dziś zapraszamy do czytania dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego, ogłoszonego przez Prezydenta RP lekturą Narodowego Czytania 2024.

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 11.09.2023, 15:04

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2021  Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym otrzymała dotację w wysokości 4.415 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym została wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Narodowe Czytanie