Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
(Mikołaj Rej)
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w celu podkreśleniu różnorodności językowej świata, ochronie języków zagrożonych i ginących oraz zadbaniu o język ojczysty, który jest jednym z wyznaczników tożsamości kulturowej poszczególnych narodów. Bezpośrednim powodem ustanowienia Dnia Języka Ojczystego było upamiętnienie tragicznego wydarzenia – w 1952 roku w Dhace podczas demonstracji zamordowano pięciu studentów, domagających się uznania języka bengalskiego (ich ojczystego) za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.
Czytanie książek, napisanych lub tłumaczonych na przyzwoitym poziomie, to najlepszy sposób na utrwalanie i kształtowanie języka ojczystego. W związku z tym wydarzeniem Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym wspólnie z Gminnymi Przedszkolami z terenu gminy Słupca zorganizowały lekcje biblioteczne skierowane dla przedszkolaków. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.
Przykłady pięknej, bogatej, mocnej, precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa, a także współczesnych polskich poetek i poetów. Tym razem wybraliśmy książkę autorstwa Anny Paszkiewicz pt.: „A to Polska właśnie”. Po krótkiej dyskusji przyszedł czas na zabawy, w których dzieci ochoczo brały udział, m.in. „kolorowe rebusy”, „słowo na literę…”gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamacze językowe”. Bawiąc się w ten sposób można usprawniać aparat artykulacyjny. Na sam koniec dzieci otrzymały dyplomy oraz zakładki do książki za aktywny udział w zajęciach.
Dziękujemy za owocną współpracę oraz wspaniałą językową zabawę.