Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 27.02.2023

Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17.11.1999 r. W związku z tym wydarzeniem Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym zorganizowała lekcje biblioteczne dla przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego w Kowalewie Opactwie oraz Gminnego Przedszkola w Cieninie Zabornym. Zajęcia miały na celu  zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.

Przykłady pięknej, bogatej, mocnej, precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa, a także współczesnych polskich poetek i poetów. Zajęcia rozpoczęły się od czytania  wierszy Julina Tuwima „Lokomotywa” oraz „Abecadło”. Po krótkiej dyskusji przyszedł czas na zabawy, w których dzieci ochoczo brały udział, m.in.  „kolorowe rebusy”, „słowo na literę…”gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne  „łamacze językowe”. Bawiąc  się w ten sposób można usprawniać aparat artykulacyjny. Na sam koniec dzieci otrzymały dyplomy oraz zakładki do książki za aktywny udział w zajęciach.

GALERIE:

Gminne Przedszkole w Cieninie Zabornym

Gminne Przedszkole w Cieninie Zabornym

Oddział Przedszkolny Kowalewo Opactwo

Oddział Przedszkolny Kowalewo Opactwo

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Zakup nowości wydawniczych

Zakup nowości wydawniczych zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej
w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

 W roku 2021  Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym otrzymała dotację w wysokości 4.415 złotych.

Dzięki otrzymanym środkom Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym została wzbogacona o wiele nowych, ciekawych pozycji książkowych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Instytut Książki

Narodowe Czytanie